sobota, 26 września 2020

Uroki dawnej prasy (50)

z Lizbony d. 28. Maia.

Rzeczą iest niewątpliwą, iż wkrótce będziemy w woynie z Hiszpanami. Generał Austryacki Xże de Waldeck przybył tu na fregacie Angielskiey Alcmena i mieć będzie naywyższą kommende sił naszych na lądzie.

z Madrytu d.16.Czerw.

Port Cadix iest ieszcze dotychczas blokowany przez flotę Angielską która otrzymała nowe posiłki. Mimo czynność i talenta admirała Massaredo niemożno iednak przewidzieć momentu, kiedy iego flota będzie w stanie rozwinienia żagli.

Nasza armia w Estramadurze grożąca wpadnieniem do Portugalii nie uczyniła jeszcze żadnego do tego kroku i zdaie się, że czeka na 30,000 posiłkowego woyska, które Francya ma nam przysłać.

z Paryża d. 7. Lipca

Pewny z tuteyszych dzienników zawiera w sobie następuiące historyczne osobliwości, które zapewne ściągną na siebie baczność czytelników:

„Hiszpani opanowali miny złote w Mexiko, a hiszpani iednak są nayuboższym ludem w Europie. Anglicy ztrącili Karola pierwszego z tronu niechcąc mieć żadnego Króla, a w Kromwellu znaleźli tyranna. Mnich wynalazł proch i stał się ofiarą iego(*). Massaniello wykrzyniony był od ludu Neapolitańskiego Królem i w 8. dniach zamordowanym został od niego. Pilatre de Rozier wynalazł nowy gatunek balonów i w tym wynalazku połknął śmierć. Calonne minister zwołał stan rycerski w Francyi, który go potym zrcrucił z urzędu. Kapitaliści Francuzcy żądali w roku 1789 rewolucyi końcem zabespieczenia długów kraiowych, a w roku 1797 stali się żebrakami. Collot d'Herbois pierwszy wymówił aby Francya Rzplitą była, a ta Rzplita wskazała go na wieczne wygnanie. Robestspieire ustanowił sąd rewolucyiny, a ten sąd rewolucyiny kazał go gilotynować. La Fayette opowiadał wolność w dwóch częściach świata i LaFayette ięczy od trzech lat w niewoli."

[Gazeta Południowo-Pruska 1797.07.22 Nr 58]

--

(*) - Okoliczności śmierci Bacona, jak bardzo wiele innych wydarzeń średniowiecznych nie są znane, ale raczej prawdopodobne jest, że zmarł śmiercią naturalną.

Brak komentarzy: